Carpets Group

Czym kierować się przy wyborze dywanu?

Przez kilka lat była moda na gołe podłogi bez dywanów. Dzięki temu podkreślano wygląd podłóg drewnianych i panelowych, ale ta moda minęła i dywany wróciły do łask. W dużej mierze zadecydowało o tym wzbogacone wzornictwo oraz wpływ dywanów na charakter wnętrza. 

Jak wybrać dywan do pokoju?

Wybór dywanów w sklepach stacjonarnych i internetowych jest ogromny, dlatego można dopasować je do każdego wnętrza. To bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także praktycznych. Inne funkcje pełni dywan w salonie, inne w sypialni, a jeszcze inne w pokoju dziecięcym. 

Generalnie dywan położony na podłodze wycisza pomieszczenie, czyni je także znacznie bardziej przytulnym. Dobrze dobrany dywan dopełnia także aranżacji danego pokoju. 

Połączenie funkcjonalności z estetyką nie zawsze jest łatwe, warto więc wziąć pod uwagę kilka ogólnych  wskazówek. Dzięki nim wybór najlepszego dywanu do pokoju będzie znacznie łatwiejszy. 

Rozmiar dywanu

W tym przypadku nie chodzi o konkretne wymiary dywanu, ale o ilość miejsca, jaką ma zajmować w pokoju. Najczęściej stosowany jest jeden z wariantów:

• dywan zajmuje większą część powierzchni,

• dywan wyznacza strefy w pokoju.

W pierwszym wariancie dywan spaja wszystkie elementy umeblowania pokoju w jedną całość. Stoją na nim stół z krzesłami, sofa oraz przynajmniej przednie nogi szaf i regałów. Ze względów praktycznych brzegi dywany powinny być oddalone ok. 1 m od ścian, dzięki temu bez problemu będzie można otwierać drzwi do sąsiednich pomieszczeń. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w pokojach o małej lub średniej powierzchni.

W dużych salonach najczęściej istnieją dwie wyraźnie zaznaczone strefy, jedna wypoczynkowa, druga bardziej oficjalna do organizowania dużych imprez rodzinnych. W takim przypadku najczęściej stosuje się dwa takie same dywany. Nie tylko wyraźnie oddzielają strefy, ale także optycznie zmniejszają dużą powierzchnię salonu.

Kolorystyka

Najczęściej do niej przywiązujemy największą wagę i słusznie. Źle dobrany kolorystycznie dywan może zaburzyć harmonię całego wnętrza. Czym się kierować przy wyborze koloru?

Zadanie nie jest proste, jedni uważają, że dywan powinien być w tej samej kolorystyce co wystrój całego pokoju, inni uważają, że powinien być w kolorze kontrastowym. W tym wypadku trzeba zdać się na własne poczucie estetyki, podobnie jak w przypadku doboru kolorystyki ubrań. Kto ma wątpliwości może skorzystać z porady dekoratora. 

Co jest jeszcze ważne?

Wybierając dywan warto zwrócić uwagę także na długość jego włosa. Ma to przede wszystkim znaczenie praktyczne. Dywany z długim włosem wymagają większych zabiegów pielęgnacyjnych, odkurzanie zajmuje więcej czasu, a usuwanie plam jest trudne. 

Z tych względów puszyste dywany z długim włosem doskonale sprawdzą się w sypialni lub gabinecie, w salonie lepiej zdecydować się na dywany ze średnim runem. Do pokoju dziecięcego zdecydowanie najlepiej wybrać wykładzinę, na plamy po pisaku, flamastrze nie ma rady.  

Na koniec zostaje do rozważenia kwestia budżetu, który możemy przeznaczyć na zakup dywanu. Przy dużym budżecie można pokusić się o kupno oryginalnego dywanu orientalnego z wełny lub jedwabiu. Tkane ręcznie są niepowtarzalne i pięknie wyglądają. Dodatkowo są niezwykle trwałe (nawet kilkaset lat), odporne na wgniecenia i plamy.

W przypadku niższego budżetu zostają do wyboru dywany tkane maszynowo, które mogą równie pięknie się prezentować, ale są znacznie mniej trwałe.

Czym kierować się przy wyborze dywanu?
Przewiń do góry