Carpets Group

Projekty wykładzin i dywanów z całego świata

Szukasz nowych dywanów lub wykładzin? Przyglądamy się projektom dywanów oraz pomysłom z całego świata w poszukiwaniu inspiracji.

Zaczniemy od dywanów z naturalnego włókna i dywanów z całego świata. Koir, trawa morska, sizal i juta są naturalną alternatywą dla tradycyjnych dywanów. Jako naturalne materiały są bezpieczne dla alergików i nie są wykonane z toksycznych substancji chemicznych. Dywany z włókien naturalnych są wytrzymałe i trwałe. Stają się tak popularne, że wiele firm zajmujących się układaniem i naprawą dywanów wie, jak zareagować, jeśli ulegną uszkodzeniu.

Dywany z włókna kokosowego

Dywany takie produkowane są z włókna zewnętrznej łupiny orzechów kokosowych. Wiele dywanów kokosowych pochodzi z Indii, Sri Lanki i innych krajów, w których kokosy rosną w obfitości. Dywany z włókna kokosowego mogą pokrywać całą podłogę, ale można też kupić niewielkie dywaniki.

Możesz kupić dwa rodzaje dywanów z włókna kokosowego. Brązowe dywany z włókna kokosowego są wykonane z dojrzałych kokosów. Łupiny kokosowe są zawieszone w wolno poruszającej się wodzie, dzięki której pęcznieją i oddzielają się włókna. Długie włókna są oddzielane od krótkich włókien, a zanieczyszczenia są wypłukiwane. Następnie włókna są suszone na słońcu i pakowane w bele. Producent wykładziny tworzy następnie wykładzinę lub dywan.

Białe dywany kokosowe produkowane są z zielonych orzechów kokosowych. Biały kokos jest zawieszony w wodzie na okres do 10 miesięcy. Proces ten nosi nazwę „roszenia”. Proces ten rozkłada włókno i rozluźnia je. Następnie włókna są suszone i obracane w przędzę, z której powstają dywany i wykładziny. Zarówno brązowe, jak i białe dywany i wykładziny z włókna kokosowego można tkać w różne wzory.

Dywany i wykładziny z włókna kokosowego są dobrym zamiennikiem tradycyjnych dywanów. Powinny one być ułożone z podkładem, tak jak w przypadku każdego dywanu.

Dywany z trawy morskiej

Dywany i wykładziny z trawy morskiej pochodzą z różnych miejsc w rejonie Azji i Pacyfiku. Wykonuje się je w paddiach zalanych wodą morską. Kiedy rośliny są dojrzałe, paddies są osuszane, a trawa morska jest zbierana i wysyłana do fabryk, które splatają trawę morską w dywany i wykładziny.

Dywany sizalowe

Sizal jest prawdopodobnie najpopularniejszą naturalną wykładziną podłogową. Sizal jest bardziej uniwersalny niż kokos czy trawa morska. Podobnie jak koir i trawa morska, jest to dobry dywan lub dywan dla alergików.

Sizal jest produkowany z liści rośliny Agave Sisalana, która rośnie naturalnie na pustyniach Meksyku, Brazylii, Chin i Afryki. W uprawie rośliny stosuje się niewiele pestycydów lub nie stosuje się ich wcale. Zapewnia to dochód dla ludzi mieszkających na tych terenach, a sizal może być wpleciony w wiele pięknych wzorów. Może być również barwiony, więc nie ogranicza się do beżowych lub brązowych odcieni.

Dywany jutowe

Juta jest podobna pod względem wyglądu do trawy. Juta nie jest tak trwała jak sizal czy kokos, ale jest bardziej miękka pod stopami i może trwać do 10 lat. Juta pochodzi głównie z Indii i Bangladeszu. Proces oddzielania włókien jest podobny do „roszenia” dokonywanego za pomocą włókna kokosowego. Materiał niewłóknisty jest oddzielany od materiału włóknistego, a następnie tkany.

Tureckie dywany

Tureckie dywany są jednym z najbardziej znanych typów dywanów z całego świata. Mniej znany jest fakt, że wiele motywów projektowych w tureckich dywanach to „język”, który opowiada historię. Tkacze to zazwyczaj kobiety, a motywy projektowe, których używają, są często ściśle związane z obszarem, w którym mieszkają.

Wybór tureckiego dywanu lub chodnika to więcej niż kwestia wyboru projektu, który Ci się podoba. Ogólnie rzecz biorąc, im mocniejsze są węzły w tureckim dywanie, tym bardziej będzie on trwały. Węzły mocniejsze również kosztują więcej, ale lepsze dywany tureckie mają tendencję do wzrostu wartości.

Tureckie dywany dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, kolorów i wzorów. Niektóre z nich są wystarczająco duże, aby pokryć całe pomieszczenie, podczas gdy inne mogą być idealne na mniejszą przestrzeń.

Dywany marokańskie

Dywany marokańskie nie są tak dobrze znane jak dywany tureckie, ale są one coraz bardziej zauważalne. Maroko jest krajem muzułmańskim, a niektóre z ich dywanów są podobne pod względem wyglądu do dywanów tureckich.

Maroko znane jest z płytek o skomplikowanych geometrycznych wzorach. Wiele dywanów wykonanych w Maroku ma również wzory, często w miękkich, naturalnych, ale żywych kolorach.

Innym rodzajem dywanu wykonanego w Maroku jest dywan berberyjski. Dywany berberyjskie pochodzą z górskich regionów Maroka i mają charakterystyczny wygląd.

Dywany z Meksyku i Ameryki Południowej

Podróżuj z Meksyku do Peru i innych krajów Ameryki Południowej i być może będziesz musiał zakupić wszystkie piękne dywany, które spotkasz. Dywany te są często wykonywane ręcznie w intensywnych, naturalnych kolorach. 

Dywan boliwijski jest przykładem dywanu o wspaniałym kolorze, który rozjaśni każdy pokój. Wykonany jest z wełny. Wełna jest barwiona naturalnymi barwnikami w każdym kolorze tęczy.

Dywany perskie

Perskie dywany znane są z ich skomplikowanych wzorów. Dostępne są w różnych kolorach, od wyciszonych brązów do jaśniejszych czerwieni, błękitu i zieleni. W każdym przypadku perski dywan będzie miał skomplikowany wzór.

Perski styl został skopiowany i można go zobaczyć w dywanach z krajów spoza Iranu. Dywany te zostały wykonane w Uzbekistanie, ale mają podobne wzory do tradycyjnych perskich dywanów.

Dywany perskie pasują do każdego stylu wnętrza, od tradycyjnego do nowoczesnego. W tradycyjnym pokoju perski dywan może dodać element stylu. W minimalistycznym lub nowoczesnym wnętrzu perski dywan może dodać koloru i  być charakterystycznym elementem wystroju pomieszczenia.

Pomysły na wzornictwo dywanów z całego świata

Jeśli potrzebujesz łatwych do utrzymania w czystości wykładzin podłogowych, dywany z włókien naturalnych będą idealne do każdego domu. Aby nadać pomieszczeniu więcej koloru, wybierz wykładzinę z włókna naturalnego z egzotycznego kraju. Każdy kraj produkuje dywaniki w charakterystycznych stylach, od skomplikowanych wzorów po proste, kolorowe dywaniki, które mogą ożywić pokój.

Jeśli masz podłogi z twardego drewna i chcesz miękkości i ciepła dywanu pod stopami, wybierz dywaniki z włókien naturalnych. Wybór należy do Ciebie. Dywany z naturalnego włókna mają naturalne ciepło. Jeśli chcesz mieć więcej kolorów lub skomplikowany wzór, wybierz dywan z Afryki, Bliskiego Wschodu lub na południe od granicy USA od Meksyku do Ameryki Południowej.

Gdzie można znaleźć dywany i chodniki z całego świata? Wiele salonów dywanowych ma je w swojej ofercie.  

Projekty wykładzin i dywanów z całego świata
Przewiń do góry